Proktologia jest dziedziną chirurgii zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego, tj. jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu.
Do chorób leczonych przez proktologa zalicza się:
- rak jelita grubego i inne nowotwory,
- ropnie, szczeliny i przetoki okolic odbytu,
- hemoroidy,
- choroby zapalne przewodu pokarmowego,
- krwawienia z odbytu,
- nietrzymania gazów oraz stolca.
- wypadanie błony śluzowej odbytnicy
Często do proktologa zgłaszają pacjenci w zaawansowanym stadium choroby, bo schorzenia tej natury traktowane są jako wstydliwe i bagatelizowane.
Do lekarza proktologa powinni zgłosić się pacjenci uskarżający się na problemy związane z układem pokarmowym. Między innymi:
- zaparcia
- biegunki
- gazy
- uczucie wzdęcia
- bóle (ostre, kłujące, kolkowe, pulsujące, rwące) w obrębie jamy brzusznej
- nieregularne lub bolesne wypróżnianie się
- uczucie niepełnego wypróżnienia
Inna grupa chorych, to ci, którzy zauważyli śluz lub krew w stolcu, skarżą się na uczucie pieczenia, podrażnienia lub świądu w okolicach odbytu.
Proktologia coraz skuteczniej walczy również z nowotworami, a metody leczenia są na tyle skuteczne, że zmniejszają w istotny sposób czas oczekiwania na końcowy efekt. Jednak bardzo ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie źródła problemu.
W przypadku niepokojących objawów nie warto odwlekać wizyty, dla własnego zdrowia warto przełamać strach czy irracjonalny wstyd i umówić się jak najszybciej na konsultację.